Recepty Iz Topinambur
Podobno kot krompir, lahko tudi topinambur pripravimo na vse možne načine, od kuhanega, ocvrtega, praženega do pečenega, lahko pa ga uživamo tudi surovega! Tokrat bomo predstavili tri različne načine, ki smo jih preizkusili, dodali pa bomo še kakšno idejo več.
recepty iz topinambur
Za začetek smo pripravili topinamburjev čips, nato smo ga pripravili kot praženega, na koncu pa še v kombinaciji s solato in sicer kar surovega. Kar je pri topinamburju zanimivo je to, da ga zaradi tanke kože ni potrebno lupiti, ampak ga le s krtačko dobro operemo, zato je njegova priprava tudi zaradi tega zelo hitra!
Pečen, kuhan ali pa pražen topinambur je prijetnega sladkastega okusa. Za pripravo topinamburjevega čipsa smo gomolje narezali na tanke lističe približno 3 mm debele, vendar ga lahko narežete tudi na trakove. Na rahlo naoljen pekač smo narezane lističe zložili drug ob drugega in dali pekač v že ogreto pečico. Po 10 minutah smo lističe obrnili in ponovno pekli približno 10 minut. Ko smo ocenili, da so dovolj pečeni in hrustljavi, smo jih na koncu še samo malo posolili. Če radi preizkušate kaj novega, pa bi lahko tik pred koncem čips začinili še s karijem, čilijem v prahu, poprom ali pa s čim drugim.
Za pražen topinambur s kombinacijo leče smo topinambur najprej skuhali v vreli slani vodi. Kuhali smo ga kar približno 40 minut, pri tem pa smo pazili, da se nam ni preveč razkuhal. Čas kuhanja je tako kot pri krompirju odvisen od velikosti gomoljev. Ko je bil dovolj kuhan, smo ga narezali na rezine. Nato smo v ponvi na segretem olivnem olju najprej prepražili čebulo. Ko je čebula rahlo porumenela, smo dodali na rezine narezan kuhan topinambur, nato pa še kuhano lečo. Tokrat smo lečo uporabili kar iz konzerve. Vse skupaj smo dobro premešali in prepražili ter po okusu začinili. Ker smo želeli ohraniti sladkast okus topinamburja, smo uporabili le malo soli. Jed bi lahko po želji tudi približali bolj mehiški kuhinji in jo začinili na bolj pekoč način, lahko pa bi se podali tudi na vzhod in pri tem uporabili različne azijske začimbe.
Za razliko od krompirja se lahko topinambur uživa tudi surov. Surov topinamburjev gomolj je zelo hrustljav in sočen, lahko pa bi tudi rekli, da ima malo okusa po lešnikih. Ravno ta sočnost in hrustljavost je odlična kombinacija za različne solate. Sami smo enostavno dodali nariban topinambur zeleni solati in vse skupaj začinili s kisom in oljem. Lahko bi uporabili za solato samo začinjen topinambur ali pa v kombinaciji fižola, zelene, koromača, repe, črne redkve ali pa česa tretjega.
Iz samega topinamburja ali pa v kombinaciji, na primer z gomolji zelene lahko pripravimo tudi pire, ki se odlično prilega zelenjavnim omakam. Sigurno pa bi se dalo iz kuhanega topinamburja z dodatkom moke in ostalih sestavin narediti tudi njoke! Ideja za poskusit!
Za malo posladkati pa lahko topinambur uporabimo tudi za sladico. Na kokosovim olju prepraženim jabolkom lahko dodamo nariban svež topinambur in prepražene ter na drobno narezane lešnike, vse skupaj pa prelijemo z mešanico arašidovega masla, medu ali kakšnega rastlinskega sirupa ter kokosovo smetano.
Razmnoževanje in razširjanje: Glavni način razmnoževanja je z razkosanjem korenik in gomoljev. Gomolje lahko nehote raznesemo s prstjo, če pa so sestoji topinamburja v bližini vodotokov, jih lahko prenaša tudi voda.
Očistite in oščetkajte topinambur. Postavite ga v pečico, ogreto na 200ºC in naj se peče 25 minut. (Praktično je, če si obenem spečete še krompir.) Ko se ohladi, ga olupite in pretlačite kot za pire. Primešajte jogurt, limonin sok, sesekljan peteršilj in laneno olje. Postrezite kot predjed ali prigrizek z opečenimi rezinami kruha. Okrasite z različnimi solatnimi listi in češnjevim paradižnikom.
Biljke su poslate u Evropu 1610. godine kao hranu za gladovanje, ali je njegovo kultivaciju ubrzo zamrlo od krompira. Nedavno je topinambur povratio neki značaj kao usev jer visoki prinosi i sadržaj skroba čine interesovanje za energetsku industriju.
Naučno ime topinambura je Helianthus tuberosus. Takodje je poznata i kao sunchoke, sunroot, Jerusalim artichoke, indianerknolle, erdartischocke, erdschocke, ewigkeitskartoffel, knollensonnenblume, rosskartoffel, zuckerkartoffel.
Prav posebna hladna omaka iz topinamburja, z dodatkom bazilike, vam bo popestrila jedilnik. Recept je zelo enostaven, saj je potrebno samo skuhati topinambur ter ga zmešati s preostalimi sestavinami.
Poznate topinambur, ste ga že kdaj uporabiti v jedeh? Poznamo ga pod različnimi imeni: laška repa, jeruzalemska artičoka ali ameriški krompir. Rastlina je sorodnica sončnice. Uživate lahko surovega, kuhanega ali pečenega. Topinambur se priporoča v prehrani diabetikov, saj pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Tudi za prebavo je odličen, med drugim pa pozitivno vpliva še na raven holesterola v krvi, saj ga niža.
Skuhan in odcejen topinambur dam v posodico sekljalnika skupaj z oprano baziliko, soljo ter kokosovo kremo. Tudi česen olupim in ga dodam zraven, prav tako limonin sok, ki ga dodam po okusu. Kdor ima rad bolj začinjeno omako lahko doda še malo popra.
Topinambur je stara kulturna rastlina in se v Evropi goji že približno 300 let. Gomolj topinambura je predvsem v 19. stoletju veljal za zelo pomembno živilo. Zaradi sorodstva s sončnico ga imenujejo tudi ''sončni gomolj''. Okusen topinambur je sestavljen 40 % iz inulina, ki je neprebavljiv ogljikov hidrat, ki ima sposobnost nabrekanja. Inulin se v številnih rastlinah skladišči kot rezervna snov. Za razliko od škroba je inulin sestavljen iz številnih fruktoznih enot, ki rastlini po potrebi zagotavljajo potrebno energijo.
Surov gomolj topinamburje je zelo hrustljav in sočen, ter ima blag okus po lešnikih oziroma orehih. Odličen je za različne solate, saj se dobro prilega ostali zelenjavi. Surov topinambur lahko uživajo tudi sladkorni bolniki.
V Moldaviji uporabljajo topinamburjevo moko pri peki kruha. V Rusiji ga sušijo in tako ohranjajo njegovo hranilno vrednost. Uporaben je tudi pri izdelavi slaščic, vina, žganja (Lorch in Borbel liker) in pridobivanju etanola in sladkorja.
Topinambur je po sestavi precej podoben krompirju. V primerjavi s krompirjem ima topinambur nekoliko več železa, vitamina E, ima pa manj cinka in vitamina C. Topinambur vsebuje tudi manj natrija kot krompir.
Inulin se ne razgradi do posameznih sladkorjev tako kot škrob, ne pride v kri, zato je primeren za sladkorne bolnike. To je tudi razlog, da je kalorična vrednost topinamburja je približno trikrat manjša od kalorične vrednosti krompirja.
Ameriški krompir, gomoljasta sončnica, laški krompir, laška repa, svinjska repa, jeruzalemska artičoka. Vse to so druga imena za topinambur. Izvira iz Severne Amerike, kjer so ga jedli že Indijanci.
Topinambur je sončnici sorodna rastlina. Ko cveti, ima rumene cvetove podobno kot sončnica, le da so njegovi cvetovi manjši. Gomolji topinamburja so odebeljeni deli korenin in po obliki spominjajo na ingver.
Če ga ne porabimo v kratkem času izgubijo barvo, se zmehčajo in nagubajo. Malo dlje časa jih lahko hranimo, če gomolje damo v vodo in dodamo limonin sok, saj s tem preprečimo hitro izgubo barve. Okus topinamburja spominja na lešnike in je bolj sladek kot krompir.
Krompir olupimo in narežemo na koščke. Topinambur operemo in ostrgamo ter zrežemo na približno 3 cm dolge kose. Vse skupaj vržemo na pomaščen pekač, solimo in dobro premešamo. Pečemo na 220C tričetrt ure, Nato po vrhu posujemo peteršilj, še enkrat premešamo in ponudimo kot prilogo. Vsi se bodo grebli za koščke topinamburja!
Ta lokacija je romantična: jedilnica v grajskem stolpu je ravno prav velika, da je še intimna, in če sedite blizu okna, se pod vami svetlikajo lučke glavnega mesta. Šef kuhinje Igor Jagodic pa je tudi zanesljiv naslov; pri njem ne boste razočarani. Za valentinovo je sestavil pet- in sedemhodni meni, opisi jedi so dolgi celo vrstico, še najkrajši so tortelini, nadevani s kopunom, krema iz topinamburja, vložen topinambur in slanina. Mimogrede: kopun je v simbolnem smislu za valentinovo hecen izbor. No, čisto na koncu jedilnika pa samo tri kratke besede: jagode in čokolada. Se razume, da smo Jagodica takoj poklicali in vprašali, kaj je mislil s tem. In je povedal: predolgo poimenovanje bi bilo, če bi našteval, v kakšna vse agregatna stanja je spravil ti dve klasiki romantične hrane. Imenitno bo!
Toto je veľmi jednoduchý recept na výbornú chuťovku, ktorá mne osobne pripomína najviac asi kaleráb. Chutí skvele aj v surovom stave, zajtra ho ale budem zapekať spolu s baklažánom a smotanou podľa receptu, ktorý tu už mám.Ale poďme teda k príprave chipsov: topinambur v podstate netreba lúpať, stačí ho drôtenkou dobre vydrhnúť. Ja drôtenku nemám, čistenie kefkou sa mi nezdalo dostatočné, tak som ho predsa len ošúpala škrabkou, šlo to celkom rýchlo.
Topinambur olupimo in damo v okisano vodo, da ne potemni. Šalotko na drobno sesekljamo ter prepražimo na žlici oljčnega olja in žlici masla, vmes prilivamo vodo, da čebula razpade. Dodamo na polcentimetrske rezine zrezan topinambur, dl vode, žličko začimbnega posipa, vejico timijana, sol in poper ter kuhamo pet minut. Nato prilijemo smetano in kuhamo še pet minut. Potresemo s sesekljanim drobnjakom in ponudimo.
Zelenjavo zrežemo na koščke, jo na rahlo popražimo na dveh žlicah olja in prilijemo liter vode, dodamo jušno kocko ter kuhamo petnajst minut. Potem dodamo olupljen in na grobo nastrgan topinambur, ki juho zgosti, ter kuhamo še deset minut.
Domovina topinamburja je Severna Amerika. Gomolji, ki jih rastline razvijejo na divjih rastiščih, so manjši, kakor če topinambur posadimo na grede in ga oskrbujemo kot druge zelenjadnice. Na vrtni gredi ga sadimo v vrstah 30 cm narazen, od 10 do 15 cm globoko. Medvrstična razdalja naj bo vsaj 90 cm. Gomolji bodo večji, če bomo rastlini odrezali cvetne nastavke, saj bodo hranila šla v gomolj, in ne v cvet. Priporočljivo je tudi osipavanje rastlin. 041b061a72